Kansanedustaja Tytti Tuppurainen Tytti Tuppuraisen kotisivut
  • Onko täällä enää tulevaisuutta (Kolumni Oulun ylioppilaslehdessä nro3)

    Nokian uuden strategian julkistaminen saattoi suomalaisen teknologiateollisuuden epävarmuuden tilaan. Käyttöjärjestelmän vaihtaminen nykyisestä symbian-ohjelmasta Microsoftin windowsiin on iso kysymysmerkki eritoten Oululle, jossa matkapuhelinten ohjelmistoalusta- ja sovelluskehitys on perustunut pitkälti juuri symbian- ja Meego-järjestelmiin.  On vielä varhaista vetää lopullisia johtopäätöksiä Microsoft-yhteistyön vaikutuksista. Voi hyvinkin olla, että osaamisellamme nousemme uuden käyttöjärjestelmän kehittäjiksi, ja Nokia on jatkossakin osa Oulun menestystä.

    Olemme silti väistämättä uuden tilanteen edessä. Enää ei voi luottaa siihen, että Nokia yksin kannattelee meitä. Tarvitsemme laajemman paletin kasvualoja, jotta tulevaisuudessakin saamme työtä ja toimeentuloa. Teknologian kysyntä ei maailmalla katoa, mutta vahvoina pohjoisen kasvun keihäänkärkinä sen rinnalle nousevat ainakin luonnonvarojen hyödyntäminen sekä kulttuuri ja luovat alat. Miksi juuri nämä?

    Luonnonvarojen merkitys maailmantaloudelle on nousussa. Uusien teollistuvien maiden väestö on samassa tilanteessa, jossa eurooppalaiset olivat sukupolvi-pari sitten. Asuntoja rakennetaan ja niihin hankitaan kestokulutustavaroita, sanomalehtiä tilataan ja pehmopaperia ostetaan. Pohjois-Suomi ja arktiset alueet ovat luonnonvara-aitta ja sen mineraalivaroilla on kysyntää.

    Kaivannaisteollisuudessa on liikkeellä useita investointeja, joissa kerrannaisvaikutuksineen puhutaan tuhansista työpaikoista. Kun hankkeisiin yhdistetään energiatehokkuuden ja materiaalitehokkuuden kehittäminen, voimme hyvinkin olla uuden sammon äärellä. Juuri ympäristön kannalta kestävälle luonnonvaraosaamiselle on iso tilaus.

    Luovien alojen merkitys korostuu vaikkapa matkapuhelinten sisällöissä. Oulussakin nousussa oleva peliteollisuus synnyttää uusia menestystarinoita, joka perustuu pitkälti inhimilliseen pääomaan ja luovuuteen. Aamu koittaa vihdoinkin sille, että insinöörit ja humanistit kohtaavat toisensa täydellisessä yhteisymmärryksessä. Sivistyksen merkitys korostuu, sillä uusia sisältöjä ei voida tuottaa ilman syvällistä ihmisen ja kulttuurien tuntemusta.

    Ilman valtion panostuksia emme silti pärjää. Kiireisintä olisi saattaa rata-liikenne säälliseen tilaan: Oulun ja Helsingin välille tarvitaan nopea junayhteys.

Tytti Tuppurainen

Kalenteri

Otteita Tytin kalenterista

1.5. Tytti puhumassa Kuusamon torilla klo 14

5.5. Maakuntakierros jatkuu: Tytti Pyhäjoen Dado-ravintolassa klo 13

5.5. Maakuntakierros: Tytti Siikalatvalla Pulkkila-salissa klo 15

21.5. Oulun kaupunginvaltuuston kokous klo 17

24.-25.5. SDP:n puoluekokous Helsingissä

28.5. Tytti Yle Oulu radion haastateltavana klo 9.20

11.6. After Work With Tytti Strada Coffeessa Oulussa klo 16.30-18

18.6. Oulun kaupunginvaltuuston kokous klo 17

Ydinajatuksia

2010-luvun Suomessa tarvitaan rohkeita päätöksiä. Politiikalla on turvattava, että heikoimmassakin asemassa olevien olosuhteet paranevat.
Pohjoisen Suomen puolesta: työn, kasvun ja kehityksen turvaksi tarvitaan investointeja tulevaisuuteen.

Yhteystiedot

Tytti Tuppurainen tytti.tuppurainen@tytti.info
tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
0400 840 594

Avustaja Ulla Alakangas ulla.alakangas@eduskunta.fi
09 432 4186