Kansanedustaja Tytti Tuppurainen Tytti Tuppuraisen kotisivut
  • Ensimmäinen eduskuntapuhe (pidetty 24.5. täysistunnossa)

    Arvoisa puhemies,

    Kansojen varallisuus kasvaa niiden keskinäisestä kanssakäymisestä. Suomi ei olisi vauras ja kohtuullisen hyvinvoiva yhteiskunta, ellemme voisi tuoda maahan tavaroita ja palveluita, joita täällä ei voi eikä kannata tuottaa, ja ellemme voisi viennillä rahoittaa tätä tuontia. Kansainvälinen kauppa taas edellyttää kansainvälisiä rahoitusmarkkinoita, jotka sitovat meidät yhteen Kreikan, Portugalin tai Singaporen ja Yhdysvaltain kanssa.

    Jos haluamme säilyttää elämisen tasomme ja hyvinvointimme, me emme voi hypätä pois maailmantaloudesta emmekä välttää vastuitamme.

    Suomi on Kansainvälisen valuuttarahasto IMF:n kautta rahoittanut maita Latinalaisessa Amerikassa ja Aasiassa. Muutama päivä sitten pikku-uutinen lehdissä kertoi, että IMF – ja sitä kautta Suomi – antaa lainaa Egyptille. Kun olemme valmiit antamaan tukemme globaalien rahoitusjärjestelmien kautta, ei ole mitään syytä kieltää tukea Suomen kanssa samaan Euroopan unioniin kuuluvalta Portugalilta.

    Portugalille ehdotetusta tukipaketista vain kolmannes on euromaiden erillistä osuutta. Kaski kolmasosaa tulee kaikilta EU-mailta tai IMF:n rahoittajavaltioilta. Ruotsi osallistuu suunnilleen yhtä suurella osuudella kuin Suomi ja isoja lainasummia tulee esimerkiksi Japanista tai Saudi-Arabiasta.

    Takausten antaminen kriisimaille on yhteisen edun mukaista, Suomen edun mukaista. Me emme osallistu lainojen takaamiseen kehitysyhteistyön hengessä, vaan turvataksemme maailman rahoitus- ja kauppajärjestelmää, josta suomalaisten hyvinvointi riippuu.

    Arvoisa puhemies,

    Euroopan unioni on maailman suurin taloudellinen toimija. Sen kuuluu ottaa vastuu omista ja jäsenmaiden yhteisistä asioista. Sillä on myös vastuu taloudellisen kriisinhallinnan kehittämisestä. Kriisimaiden korkealla korolla ottamien lainojen takaaminen ilman sijoittajavastuuta kärjistää rahoitusjärjestelmän moraalikatoa. Riskit sosialisoitaisiin ja huippukorkeille koroille annettaisiin yhteinen takaus. On välttämätöntä, että sekä pysyvään vakausvälineeseen että nyt esillä olevaan Portugalin tukeen liitetään muistutus siitä, että korkeisiin tuottoihin liittyy korkea riski.

    Suomi on nyt oikealla tavalla suunnannäyttäjä rahoituskriisin hallinnassa. Portugalin-tukeen liitetyt ehdot, jotka sovittiin vasta muodostumassa olevan sateenkaarihallituksen tärkeimpien puolueiden kesken, tervehdyttävät rahoituskriisin hallintaa.

    Arvoisa puhemies,

    Suomen kansan edustajien tärkein tehtävä on huolehtia Suomen kansan eduista. Silti on paikallaan muistaa, että ei ole oikein eikä eettisesti kestävää ulosmitata omaa etua muiden kustannuksella. Portugalin-tuki ei saa olla tavallisten ihmisten kurittamista eikä köyhien kyykyttämistä edes oman maamme rajojen ulkopuolella.

    Portugalin valtion rahoitustukeen liitetään ehtoja, joilla on vaikutusta tavallisten portugalilaisten elämään. Näitä ehtoja ja niiden seurauksia ei kuitenkaan ole aihetta tulkita kuriohjelmaksi. Jos Portugali joutuisi selviämään ilman EU:n ja IMF:n rahoitustukea, kuri olisi vielä kovempaa. Eurosta luopuminen ja oman valuutan devalvoituminen nostaisi maan lainataakan kohtuuttoman ankaraksi. Velkojen maksamatta jättäminen taas pudottaisi Portugalin kehitysmaiden joukkoon ja krooniseksi avuntarvitsijaksi. Nyt esillä oleva vaihtoehto on vähiten huono Portugalille ja se on hyväksyttävissä myös Suomelle.

Tytti Tuppurainen

Kalenteri

Otteita Tytin kalenterista

1.5. Tytti puhumassa Kuusamon torilla klo 14

5.5. Maakuntakierros jatkuu: Tytti Pyhäjoen Dado-ravintolassa klo 13

5.5. Maakuntakierros: Tytti Siikalatvalla Pulkkila-salissa klo 15

21.5. Oulun kaupunginvaltuuston kokous klo 17

24.-25.5. SDP:n puoluekokous Helsingissä

28.5. Tytti Yle Oulu radion haastateltavana klo 9.20

11.6. After Work With Tytti Strada Coffeessa Oulussa klo 16.30-18

18.6. Oulun kaupunginvaltuuston kokous klo 17

Ydinajatuksia

2010-luvun Suomessa tarvitaan rohkeita päätöksiä. Politiikalla on turvattava, että heikoimmassakin asemassa olevien olosuhteet paranevat.
Pohjoisen Suomen puolesta: työn, kasvun ja kehityksen turvaksi tarvitaan investointeja tulevaisuuteen.

Yhteystiedot

Tytti Tuppurainen tytti.tuppurainen@tytti.info
tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
0400 840 594

Avustaja Ulla Alakangas ulla.alakangas@eduskunta.fi
09 432 4186